Dla architektów - Skrzydlica.pl - Salon z akwarystyką morską w Bielsku-Białej! Akwarystyka morska dla każdego! Serwis i zakładanie zbiorników.

Idź do spisu treści

Menu główne:

Dla architektów

Informacje dla architektów.

    Lokalizacja akwarium

Akwarium morskie powinno być usytuowane w takim miejscu, aby nie padały na niego bezpośrednie promienie słońca. Światło słoneczne sprzyja wzrostowi niepożądanych w zbiorniku glonów morskich. Akwarium morskie jest źródłem światła samo w sobie, dlatego też jest prostym sposobem na rozjaśnienie ciemnych pomieszczeń. Dodatkowo efekt blików wprowadzi niepowtarzalny klimat (istnieje możliwość całkowitego wyeliminowania tychże blików w razie, gdy są one niepożądane).

    Rozmiar akwarium

Akwaria morskie, które projektuje się w domach oraz biurach można podzielić na:

  • mikrozbiorniki - pojemność do około 200 litrów (standardowe wymiary to: 45x40x40H, 60x60x50H lub 90x45x45);

  • małe zbiorniki pojemność nie przekraczająca 600 litrów (standardowe wymiary to: 130x60x50H, 150x60x60 lub 100x100x60);

  • średnie zbiorniki - to zbiorniki o pojemności w przedziale 600 - 1200 litrów (standardowe wymiary to: 200x80x60H lub 150x100x70H);

  • duże zbiorniki - o pojemności powyżej 1200 litrów (standardowe wymiary to: 250x100x100H);


Projektując akwaria morskie należy uwzględniać takie czynniki jak wysokość zbiornika i jego długość. Zbiorniki powyżej 1m wysokości, muszą być klejone z kilku szyb, co w sposób znaczący podnosi cenę akwarium. To samo tyczy się zbiorników dłuższych niż 320cm (standardowa długość tafli szkła). Alternatywą dla szkła w przypadku takich zbiorników jest akryl, jednakże akwaria wykonane z tego materiału są zdecydowanie droższe. Przy projektowaniu akwarium należy mieć na uwadze potrzeby przyszłych mieszkańców akwarium. Akwaria o jak największej powierzchni dna są najlepsze dla zwierząt morskich. Wiąże się to z terytorializmem zwierząt morskich, ponieważ terytorium które sobie obierają to fragment dna a nie toni wodnej.
Akwaria średniej wielkości oraz te duże powinny mieć szerokość co najmniej 50-60 cm. Pomijając aspekty wygody zwierzaków, w tym przypadku kluczowe są odczucia oglądającego. Woda morska ze względu na swoją wysoką gęstość sprawia wrażenie lupy powiększającej, z tego też względu oglądanie zbiornika poniżej tych minimalnych 50-60 cm głębi wygląda zdecydowanie mniej efektywnie. Oglądający ma wrażenie jakby tylna szyba akwarium była zaraz za przednią.


    Wybór miejsca dla filtracji

Filtracja zbiornika morskiego może mieścić się w szafce pod akwarium, bądź w oddzielnym pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy lub garażu. W przypadku umieszczenia urządzeń w szafce pod akwarium należy się liczyć z tym, iż system nie będzie całkowicie bezgłośnym. Należałoby zastosować również dużo droższe, aczkolwiek praktycznie bezszelestne urządzenia. W przypadku, gdy zdecydujemy się na filtrację w oddzielnym pomieszczeniu odchodzi problem wyciszania zbiornika. W zasadzie odległość zbiornika od filtracji nie ma większego znaczenia. Jednak należy pamiętać, iż oba zbiorniki muszą być połączone przynajmniej trzema rurami. Dlatego też przed wylaniem posadzek należy skonsultować się z naszą firmą w celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących wymaganych przyłączy. W przypadku większości zbiorników do połączenia akwarium z filtrem potrzebne są trzy rury o średnicy 25-50mm. Filtracja musi znajdować się poniżej samego akwarium i powinna być zaopatrzona w przyłącze wodociągowe (tylko woda zimna), odpływ do kanalizacji oraz zasilanie elektryczne. Zasilanie elektryczne powinno być dodatkowo podciągnięte do samego akwarium.

    Strop

Należy upewnić się, że strop wytrzyma obciążenie akwarium. Najprostszy przelicznik to objętość akwarium razy dwa. Czyli w przypadku akwarium o pojemności 500l należy oszacować, iż jego całkowita waga wyniesie 1000kg, dlatego też, strop powinien mieć właśnie taki udźwig. Sugerujemy, aby przy większych realizacjach umieścić dodatkowe zbrojenie w przestrzeni wokół akwarium. Zdecydowanie odradzamy stosowanie ogrzewania podłogowego pod akwarium.

    Stelaż oraz przestrzeń wokół akwarium

Stelaż zazwyczaj wykonywany jest z grubościennych profilów zamkniętych, stalowych ewentualnie na zamówienie aluminiowych. Istnieje możliwość wykonania podstawy z betonu, gazobetonu, cegieł, ewentualnie mniejsze zbiorniki z samego drewna - w każdym przypadku najlepiej skonsultować projekt z naszą firmą. Jeżeli filtracja znajduje się w szafce pod akwarium, to wysokość stelaża nie powinna być niższa niż 70cm ze względu na konieczność pomieszczenia całej aparatury potrzebnej do filtracji w środku. Natomiast przestrzeń nad akwarium, powinna wynosić przynajmniej 50-60 cm. Jest to przestrzeń potrzebna
do zawieszenia oświetlenia zbiornika oraz przestrzeń zapewniająca możliwość serwisowania akwarium.

    Hydraulika

W przypadku umieszczenia filtracji w szafce pod akwarium należy doprowadzić wodę wodociągową (zimną). W tym samym miejscu, tuż nad posadzką, powinien znaleźć się odpływ do kanalizacji. Takie rozwiązanie umożliwi zainstalowanie automatyki do dolewania wody, system automatycznej podmiany wody oraz ułatwi wszelkie prace serwisowe przy akwarium. Jeżeli filtracja będzie znajdowała się w innym pomieszczeniu, ww. instalacje powinny być umieszczone w miejscu, gdzie będzie znajdował się filtr.


    Elektryka

Zbiornik morski potrzebuje niezależnego źródła zasilania zabezpieczonego wyłącznikiem różnicowo prądowym. Całkowity pobór mocy jest zależny od wielkości zbiorników, ale zazwyczaj nie przekracza 3kW. Lokalizacja przyłącza elektrycznego oraz ilość gniazdek jest ustalana indywidualnie w zależności od projektu i jej wykonanie leży w gestii inwestora.

    Wentylacja

W związku z dużą ilością wilgoci występującej w środowiskach wodnych, projektując zbiornik morski oraz planując jego lokalizację należy brać pod uwagę konieczność użycia wentylacji grawitacyjnej bądź wyciągów mechanicznych celem usunięcia nadmiaru wilgoci zarówno z przestrzeni zbiornika jak i przestrzeni filtracyjnej.
Jeżeli akwarium będzie miało niezabudowaną, otwartą górę, a pomieszczenie jest odpowiednio przestronne, problem wentylacji przestrzeni nad akwarium nie istnieje.

    Zabudowa

Istnieje możliwość wykonania ekskluzywnej zabudowy drewnianej przez naszego partnera firmę Halupczok Kuchnie i Wnętrza. Innego rodzaju zabudowy pozostają w gestii inwestora, niemniej jednak służymy doświadczeniem i pomocą przy ich projektowaniu.

    Czas realizacji

Należy przyjąć zasadę im wcześniej tym lepiej. W przypadku akwariów wykonywanych z pojedynczej szyby (do 1 metra wysokości i do 3,2 długości), po podpisaniu umowy wykonanie zbiornika trwa 2-3 tygodnie. Zbiorniki do 2 metrów długości są wykonywane przez naszego szklarza w warsztacie, większe muszą być klejone na miejscu u klienta. Jeżeli nie ma możliwości wniesienia całego zbiornika, klejenie zawsze odbywa się na miejscu u klienta. Po sklejeniu i pełnej wulkanizacji silikonu zbiornik jest uzbrajany w filtrację i oświetlenie. Proces uruchomienia zbiornika trwa około 2-3 dni roboczych. Po zalaniu i uruchomieniu zbiornika akwarium dojrzewa przez okres około 3 tygodni. Następnie rozpoczyna się proces introdukcji fauny i flory. Akwarium zaczyna ładnie wyglądać.

    Serwis

Sprzedaż akwarium jest początkiem współpracy z klientem. Nasza firma zajmuje się kompleksowo zbiornikiem, oferując klientom pełną gamę usług - od długoterminowych umów serwisowych obejmujących regularne prace serwisowo-porządkowe, po okazjonalne wizyty serwisowe.

    Współpraca

Z naszej strony Architektom oferujemy atrakcyjne warunki współpracy oraz pełen profesjonalizm.

    Kontakt

Powyżej przedstawione informacje to ogólne wytyczne, które będą miały zastosowanie w większości przypadków. Jeżeli nie są Państwo pewni czy będą właściwe w Waszym przypadku, zachęcamy gorąco do kontaktu z naszą firmą.
Kontakt bezpośredni:


Rozwiązania techniczno-inżynieryjne:
Michał Wilk: +48 512 045 567

Wycena, przetargi, przygotowanie oferty:
Bartłomiej Sarecki: +48 604 461 227

Telefon stacjonarny: 33 818 40 75
(pon.-pt. w godz. 11-19, sob. w godz. 11-15)

Kontakt mailowy:
sklep@skrzydlica.pl lub reef-at-home@post.pl

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego